Aby zapobiegać niewłaściwym praktykom wydawniczym i wspierać postępowanie zgodne z zasadami uczciwości naukowej, redakcja „Teorii Muzyki” postępuje zgodnie z poniżej opisanymi standardami etycznymi, opracowanymi na podstawie zaleceń Committee on Publication Ethics (COPE):

 

REDAKTORZY I RECENZENCI

  1. Redakcja odpowiada za ciągłość kształtu i rozwój czasopisma, a także za wszelkie artykuły, które są w nim publikowane. Redaktorzy są mediatorami między wydawcą, czytelnikami, autorami, radą naukową czasopisma i wszelkimi innymi podmiotami zainteresowanymi pismem; dbają o zachowanie standardów akademickich i wolność wypowiedzi.
  2. Redakcja dokonuje wyboru artykułów, kierując się ich istotnością, oryginalnością, jasnością wywodu, a także zgodnością tematyki z profilem czasopisma. Na decyzje redakcji nie mogą mieć wpływu czynniki osobiste, polityczne, finansowe, czy inne pozamerytoryczne. Decyzja o zaakceptowaniu artykułu może ulec zmianie jedynie w przypadku wykrycia poważnych uchybień (np. ghost writing, guest authors, plagiat).
  3. Szczególną wagę przywiązuje do artykułów polemizujących z tymi, które wcześniej w piśmie się ukazały; teksty te powinny się ukazać, a autorzy krytykowanych prac otrzymują możliwość odpowiedzi.
  4. Redakcja nie ma prawa odrzucić artykułu, kierując się jedynie podejrzeniem uchybienia standardom akademickim – zawsze wdraża postępowanie wyjaśniające, zaczynając od prośby o wyjaśnienia skierowanej do autora tekstu, dopiero w ostateczności kierując się do innych organów.
  5. Redakcja kieruje wszystkie artykuły naukowe do recenzji i przeciwdziała występowaniu konfliktu interesów, uważnie dobierając recenzentów; w przypadku wykrycia konfliktu interesów, artykuł zostaje skierowany do innego recenzenta.
  6. Jeśli w już opublikowanym artykule zostają wykryte poważne błędy, redakcja ma obowiązek zamieścić sprostowanie.
  7. Przedruki ukazują się w postaci źródłowej, chyba że konieczne jest dokonanie w nich poprawek i uaktualnień.
  8. Na stronie internetowej czasopisma znajduje się aktualny opis procedury recenzji obowiązującej w czasopiśmie, a także zgodne z zaleceniami COPE aktualne instrukcje dla autorów.
  9. Redakcja informuje autorów na bieżąco o etapie procesu wydawniczego, na którym znajduje się zgłoszony przez nich artykuł.
  10. Redakcja oraz recenzenci mają obowiązek zachować dyskrecję i nie ujawniać danych dotyczących artykułów zgłoszonych do kolejnych numerów pisma oraz ich autorów; zgłoszone artykuły nie zostają przekazane osobom trzecim. Tożsamość recenzentów jest w czasie procesu wydawniczego chroniona.
  11. Redakcja oraz recenzenci nie mają prawa robić użytku z badań opisywanych w zgłoszonych artykułach, zanim te zostaną opublikowane, chyba że uzyskają specjalną zgodę autora.
  12. Recenzenci powinni w przewidzianym czasie dostarczyć uczciwe, uzasadnione, bezstronne recenzje.
  13. Dystrybucja i reklama czasopisma powinna być jasna i nie zawierać przełamań.
  14. Wszelkie skargi zgłoszone przez recenzentów, redaktorów zostają rozpatrzone przez redakcję i wydawcę zgodnie z zaleceniami COPE.

AUTORZY

  1. Redakcja, recenzenci i czytelnicy mają prawo znać instytucję finansującą badania naukowe, których wyniki przedstawiono w artykule.
  2. Artykuł powinien być oparty na danych uzyskanych zgodnie z zasadami sztuki, zastosowane metody opisane klarownie i wyczerpująco.
  3. Jeśli w artykule wykorzystano wyniki badań z udziałem ludzi, autor powinien zadeklarować, że posiada zgodę odpowiedniej komisji bioetycznej.
  4. W artykule, który przygotowany został przez więcej niż jednego autora, powinno zostać wskazane, jaki wkład pracy wykonał każdy z autorów. Warto rozważyć zamieszczenie podziękowań dla osób, które nie są autorami, ale w jakikolwiek sposób przyczyniły się do powstania artykułu.
  5. Zalecamy uważne zapoznanie się z wytycznymi dla autorów przed zgłoszeniem artykułu.
  6. Jeśli artykuł jest tłumaczeniem artykułu opublikowanego w innym języku, powinien posiadać dokładny przypis, mówiący o pierwotnym źródle publikacji.
  7. Opublikowanie abstraktu artykułu w materiałach konferencyjnych lub pokonferencyjnych (a więc wystąpienie z materiałem artykułu jako referatem) nie wyklucza opublikowania go w czasopiśmie, redakcja musi jednak zostać poinformowana o tym fakcie.
  8. Autorzy powinni poinformować redakcję o ewentualnych podobnych artykułach zgłoszonych przez siebie do innych redakcji.
  9. Wszelkie przejawy plagiatu wykluczają artykuł z publikacji; źródła cytatów, ilustracji, danych i wszelkich innych informacji niepochodzących od autora powinny być jasno wskazane.